تافل چیست؟

معرفی دوره ها

نگاهی مختصر و اجمالی به آزمون تافل آی بی تی

آزمون تافل ای بی تی TOEFL iBT امتحانی است که چهار مهارت شما را در زبان انگلیسی ارزیابی می کند. این قسمت ها عبارتند از مهارت خواندن و درک مفاهیم Reading ، مهارت شنیداریListening ، مهارت نوشتاری  Writing و مهارت گفتاری Speaking.  در ادامه این مهارت ها به اختصار شرح داده می شوند.

این امتحان توسط سایت رسمی سازمان ای تی اس برگزار ‌شده و در بیش از شش هزار موسسه در بیش از یکصدو سی کشور جهان پذیرفته می شود. امروزه تافل به عنوان یک آزمون جامع برای افراد غیر انگلیسی زبان مدرک ارزیابی برای ورود به دانشگاه های سراسر دنیا و همچنین برای کاریابی محسوب می شود. از سال ۲۰۰۵ تافل ای بی تی به میزان قابل توجهی جایگزین تافل مبتنی بر دفترچه Paper-based و تافل مبتنی بر کامپیوتر Computer-based شده است.  شرکت کنندگان این آزمون موظفند در محل آزمون در تاریخ و ساعتی که از قبل توسط سایت ای تی اس به آنها ارائه شده حضور پیدا کنند. امتحان بطور یکپارچه از طریق اینترنت برگزار شده و پاسخ های شرکت کنندگان برای مرکز تصیح ارسال می شود. فاصله زمانی بین شرکت در آزمون و دریافت نتیجه بر روی اینترنت حدود سه هفته است  و اعتبار این نمره دو سال می باشد.

از مزایای این آزمون می توان به چندین مورد اشاره کرد که عبارتند از اینکه برخلاف تافل قدیمی که بیشتر تاکید آن بر گرامر بود، این آزمون تمامی مهارتهای زبانی را پوشش می‌دهد علاوه بر این یادداشت برداری در این روش بر خلاف روش مبتنی بر دفترچه مجاز است که به داوطلب آزادی عمل بیشتری می دهد. این آزمون هر ماه چند بار برگزار می شود و به داوطلبین آزادی عمل بیشتری در انتخاب تاریخ آزمون داده می شود. این آزمون چهار ساعته و دارای چهار بخش است که هر بخش ممکن است یک یا چند مهارت را مورد آزمایش قرار دهد. توجه کنید که ممکن است یک یا چند بخش به صورت طولانی یهنی طولانی تر از حد معمول آن بخش ارائه شوند که در این حالت مشخص نیست کدام بخش از سوالها واقعا تصحیح شده و جزو نمره در نظر گرفته می‌شوند. وقوع این حالت به صورت تصادفی است.

تفاوتهای تافل ای بی تی با تافل های قدیمی تر:

تافل ای بی تی بخش جدیدی به نام بخش گفتاری Speaking دارد که در مقابل بخش ساختار Structure در تافل های کتبی و کامپیوتری است که در آی بی تی وجود نداشته و حذف شده است. در ای بی تی گرامر بطور غیرمستقیم در تمام بخشهای این آزمون مورد سنجش قرار می‌گیرد. سخنرانی‌ها و گفتگوها در بخش شنیداری Listening طولانی‌تر شده‌اند و خلاصه نویسی Note taking نیز مجاز می‌باشد. در بخش درک مطلب Reading نوع سؤالات متنوع‌تر شده بعنوان مثال از شرکت کنندگان خواسته می‌شود اطلاعات را طبقه‌بندی کنند و یا جدولی را پر کنند. تایپ کردن در بخش نوشتاری Writing الزامی است. البته منظور این نیست که مانند یک تایپست حرفه ای تایپ کنید. همین مقدار که بتوانید حروف انگلیسی را به آسانی روی کیبرد پیدا کنید کافی است. فراموش نکنید که سرعت در تمامی بخش های تافل نقش به سزایی ایفا می کند و تقویت سرعت فقط نیازمند تمرین، تمرین و تمرین است.

سیستم نمره یا امتیاز دهی در تافل:

سیستم کلی ارزیابی نمره یک داوطلب در ای بی تی بر اساس مقیاس صفر تا صدوبیست می باشد که در واقع برای هر یک از مهارت ها سی نمره در نظر گرفته شده است که مجموع این نمرات تشکیل دهنده نمره نهایی داوطلب است. برای مثال:

100Total SCORE
26Reading
28Listening
24Writing
22Speaking

برای مشاهده جدول دقیق و جدول مقایسه ایی سیستم نمره ای بی تی اینجا کلیک کنید.

قسمت های مختلف تافل ای بی تی:

۱- بخش خواندن و درک مطلب Reading

این بخش از آزمون تافل معمولا از سه متن آکادمیک تشکیل شده است که بعد از هر کدام چندین پرسش مطرح می‌شود. در هر یک از این متن‌ها در حدود ۶۵۰ تا ۷۵۰ کلمه وجود دارد. دو ویژگی اضافه شده به بخش درک مطلب یکی فهرست لغات و دیگری یک گزینه تجدید نظر می‌باشد. فهرست لغات به شما امکان می‌دهد که معنی کلمات کلیدی موجود در متن را بیابید و با گزینه تجدید نظرمی‌توانید بازگشته و در پاسخهایتان تجدید نظر کنید.

۲- بخش شنیداری Listening

این بخش از آزمون تافل توانایی شما را در درک مکالمات انگلیسی، آنگونه که در آمریکای شمالی صحبت می‌شود، ارزیابی می‌کند. بخش شنیداری تافل ای بی تی از دو مکالمه و چهار سخنرانی درسی همراه با پرسشهای متنوع تشکیل شده است.

۳- بخش نوشتاری Writing

این بخش از آزمون تافل توانایی داوطلب در به کار گیری ساختار های گرامری و همچنین لغات و اصطلاحات، جهت برقراری ارتباط در یک محیط آکادمیک و دانشگاهی را مورد سنجش قرار می‌دهد. این بخش به دو قسمت تقسیم می‌شود. قسمت تلفیقی یا integrated و قسمت مستقل یا independent که تایپ کردن برای هر دو قسمت ضروری است. در قسمت تلفیقی می بایست در ابتدا متن کوتاهی را بخوانید که حدودا از۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه تشکیل شده است، سپس به یک سخنرانی کوتاه و مرتبط با متن گوش می دهید. بعد از آن شما باید با استفاده از اطلاعاتی که از متن و سخنرانی بدست آورده‌اید به یک پرسش پاسخ دهید. به شما ۲۰ دقیقه فرصت داده می‌شود که پاسخ خود را که باید بین ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه باشد، بنویسید. اما در قسمت مستقل independent بخش نوشتاری به شما ۲۰ دقیقه فرصت داده می‌شود که انشاء کوتاهی در حدود ۳۰۰ کلمه درباره یک موضوع خاص بنویسید.

 

۴- بخش گفتاری Speaking

این بخش از آزمون تافل ای بی تی از شش قسمت تشکیل شده که دو قسمت آن به صورت مستقل independent و چهار قسمت آن به صورت تلفیقی integrated می‌باشد که عبارتند از:

  • دو قسمت مستقل independent درباره موضوعات معمولی و آزاد. داوطلبان باید با استفاده از دانش و تجارب شخصی خود در مورد یک موضوع خاص دیدگاه خود را تعیین کرده و آن را توضیح دهند.
  • دو قسمت تلفیقی integrated بر اساس خواندن و شنیدن که شامل یک متن کوتاه و یک سخنرانی کوتاه است. داوطلبان می بایست اطلاعاتی را که از این دو طریق بدست می‌آورند با هم تلفیق کرده و در پاسخ خود به کار گیرند.
  • دو قسمت تلفیقی integrated بر اساس شنیدن یک سخنرانی یا گفتگوی کوتاه. داوطلبان می بایست نکات کلیدی موجود در آنچه که می‌شنوند را بطور خلاصه در پاسخ‌هایشان ارائه دهند
    .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *